Events Surf-and-Style-Live-Ticker-River-Surf-Championships

Published on August 7th, 2014 | by RB Team

0

Live Ticker – European Championships in Stationary Wave Riding 2014

This weekend the river surfing elite competes in Munich at the 4th European Championship in Stationary Wave Riding. Riverbreak teamed up with NU.ART surfstuff  and Surf Anywhere to bring you the freshest news, results, heats and stories — Don’t miss out on this unique spectacle!

We’ll be updating this page constantly, so just check back here. For the German version of the ticker, see NU.ART surfstuff’s Twitter Profile. Thanks to Max and Jacob who are on the grounds, taking part in the competition and making this ticker possible.


LATEST UPDATE Thursday / 7 August / 22:00pm

Qualifying Heats

Here ist the list of all surfers and heats for the qualifying rounds on Friday. Like last year, there are three divisions “Men”, “Women” and “Masters”.

Qualifying MEN

Round 1

  Heat 1 Name Country Pts. Place
Or 6 Remy Dayrem France
Wh 11 Leo Geh Germany
Ye 22 Florian Kutschera Austria
Gr 27 Arnado Mercado Dominican Republic
Pk  38 Jonas Rosenbauer Germany
Bl  43 Benni Schumann Germany
  Heat 2 Name Country Pts. Place
Or 3 David Bitterlich Germany
Wh 14 Lukas Haigermoser Austria
Ye 19 Dan Krejci Australia
Gr 30 Marian Nemec Slovakia
Pk 35 Matthias Reiff Germany
Bl 46 Patrick Toledo Brazil / Germany
  Heat 3 Name Country Pts. Place
Or 7 Daniel Dingerkus Germany
Wh 10 Thomas Felber Austria
Ye 23 Maximilian Landauer Germany
Gr 26 Jannis Meng Germany
Pk  39 Valentin Ruiz Spain
Bl  42 Dimitri Scholl Switzerland
  Heat 4 Name Country Pts. Place
Or 2 Sergio Bartrina Spain
Wh 15 Toby Haseloff Germany
Ye 18 Christian Kopetzky Austria
Gr 31 Maximilian Neuböck Austria
Pk 34 Jacob Quinlan Canada
Bl 47 Leon von Wagenhoff Germany
  Heat 5 Name Country Pts. Place
Or 1 Gerwin Andreas Austria
Wh 16 Thomas Heideyer France
Ye 17 Daniel Jung Germany
Gr 32 Lukas Oester Switzerland
Pk 33 Vlado Petr Slovakia
Bl 48 Vincent Waldek Austria
  Heat 6 Name Country Pts. Place
Or 8 Simon Dingerkus Germany
Wh 9 Christian Egetemeyr Germany
Ye 24 Björn Lob Germany
Gr 25 Florian Mangold Germany
Pk 40  Erik Sajda Slovakia
Bl 41  Jan Schenk Switzerland
  Heat 7 Name Country Pts. Place
Or 4 Manuel Burger Austria
Wh 13 Fabian Flach Germany
Ye 20 Manuel Kronfeldner Germany
Gr 29 Dirk Müller Germany
Pk  36 Jürgen Reißing Germany
Bl  45 Oliver Thienel Germany
  Heat 8 Name Country Pts. Place
Or 5 Chris Collard Switzerland / Germany
Wh 12 Ferdinand Fleissner Germany
Ye 21 Connor Walsh Scotland
Gr 28 Chris Mimler Austria
Pk  37 Jacques Robert Switzerland
Bl  44 Chris Seidl Austria
  Heat 9 Name Country Pts. Place
Or 49 Flori Kummer Germany
Wh 50 Dominik Wienecke Germany
Ye 51 Max Ziervogel Germany
Gr 52 Patrick Vogl Germany
Pk  53 James Lovett Mexico
Bl  54

Qualifying WOMEN

Round 1

  Heat 1 Name Country Pts. Place
Or 1 Nina Tamara Gernuß Germany / Hawaii
Wh 3 Michaela Kancevova Slovakia
Ye 5 Christina Minimayr Austria
Gr 7 Petra Offermanns Germany
Pk  9 Magdalena Ramsauer Austria
Bl 11 Antonia Schwaiger Germany
  Heat 2 Name Country Pts. Place
Or 2 Lisa Jankowsky Germany
Wh 4 Kira Maiwald Germany
Ye 6 Katharina Nachtigall Germany
Gr 8 Melanie Pahnke Germany
Pk 10 Marlene Schmidt Switzerland
Bl 12 Natascha Teske Germany

Qualifying MASTERS

Round 1

  Heat 1 Name Country Pts. Place
Or 1 René Bellack Germany / Hawaii
Wh 3 Heinz Friedli Slovakia
Ye 5 Andreas Lammerer Austria
Gr 7 Ralf Oberpaur Germany
Pk  9 Alex Schwab Austria
Bl  11 Bozo Wecke Germany
  Heat 2 Name Country Pts. Place
Or 2 Andy Bode Germany
Wh 4 Daniel Gagliardi Paez Germany
Ye 6 Mike Lingenfelser Germany
Gr 8 Christian Pellkofer Germany
Pk 10 Hermann Seideler Switzerland
Bl 12 Bernhard Weger Germany
NL 13 Hermann Winkler Austria

 


UPDATE Thursday / 7 August / 21:00pm

Timetable

Monday, 4 August 2014
18:45 – 21:00 Free training

Tuesday, 5 August 2014
18:45 – 21:00 Free training

Wednesday, 6 August 2014
18:45 – 21:00 Free training
20:00 Live Ticker starts

Thursday, 7 August 2014
09:00 – 19:00 Free training
19:00 – 21:00 Extra training for all non-german surfers

Friday, 8 August 2014
08:30 – 10:00 Open Surf Masters, Women
10:00 – 11:00 Qualifying Open Masters
11:00 – 12:00 Qualifying Open Women
12:00 – 13:00 Open Surf Men
13:00 – 16:00 Qualifying Open Men
16:00 – 21:00 Training for all qulified participants

Saturday, 9 August 2014
07:30 – 07:50 Open Surf Groms
07:50 – 09:50 Qualifying Groms
09:50 – 10:10 Open Surf Masters
10:10 – 12:10 Qualifying Masters
12:10 – 12:30 Open Surf Women
12:30 – 14:30 Qualifying Women
14:30 – 15:30 Open Surf Men
15:30 – 19:15 Qualifying Men
19:15 – 23:00 Riders Party and Open Surf
20:00 – 21:00 Training for all placed riders

Sunday, 10 August 2014
07:30 – 08:30 Open Surf Men
08:30 – 09:45 Quarter Finals Men
09:45 – 11:15 Open Semi Finalist
11:15 – 11:45 Semi Finals Groms
11:45 – 12:15 Semi Finals Masters
12:15 – 12:45 Semi Finals Women
12:45 – 13:15 Semi Finals Men
13:15 – 14:15 Open Surf Finalists
14:15 – 14:45 Finals Groms
14:45 – 15:15 Finals Masters
15:15 – 15:45 Finals Women
15:45 – 16:00 Finals Men
16:00 – 16:30 Checking the results
16:30 – Price award ceremony

 


UPDATE Thursday / 7 August / 20:00pm

Important Links

Sign up: http://citywave.de/4-europameisterschaft-im-stationary-wave-riding/anmeldung/

Official Site: http://citywave.de/4-europameisterschaft-im-stationary-wave-riding/

Up-to-date infos, pics, vids, results and summaries: http://riverbreak.com

Minute-by-minute Ticker: https://twitter.com/NUARTsurfstuff

Videos: https://vimeo.com/nuartsurfstuff

More about:


Brought to you by

RB Team

The editorial team of Riverbreak is a loose connection of passionate river surfers. As a group, we strive to give the larger community a voice on an international level. Our mission is to connect river surfer around the globe.



Back to Top ↑
  • Spread the Word on Facebook

  • Surfed This Spot?

  • Start To Explore

  • Editor’s Photo Choice

  • Filter